سیاست های جرمی متفرقه

آیا پوتین از جنگ جهانی فرار میکند؟

نوشته شده توسط Hedayatullah Zaheb

در این جای شک نیست که ما در خطرناکترین عصر تاریخ بشریت زندگی میکنیم. جنگ میان شرق و غرب در حال وقوع است.

در فبروری سال 2012، جنرال مارتین دمپسی، رئیس ستاد مشترک نیروهای امریکا گفت: “نمیتوانم بطورمتأثر کنندۀ نظربه تجارب وقضاوت شخصی نظامی خویش در 38 سال گذشته بگویم که؛ اکنون خطرناک ترین عصری است که در طول زندگی خویش شاهد آن بوده ام. من شخصاً اعتراف میکنم که ما در خطرناکترین عصری زندگی میکنیم که تا حال نظیرش دیده نشده است.”

عضو سرشناس کنگرۀ امریکا، جان مکین که متولد قبل از جنگ جهانی دوم است، در جولای سال 2014 گفت: جهان در آشفتگی بزرگی است که من تا حال دیده ام.

یک گزارش ترسناک که در کرملین در حال گردش است و توسط شورای امنیت فدراسیون روسیه تهیه شده است، بازگو کنندۀ حالت خطرناک جهان امروز میباشد. این گزارش هشدار میدهد که کشور یا به اصطلاح خود روس ها “مادر وطن”، وارد خطرناکترین عصر تاریخ خود شده است و ما آماده گی میگیریم تا از خود در برابر امپراطوری به سرعت در حال سقوط امریکا و همچنان در برابر سقوط اتحادیۀ متحد امریکا (اتحادیۀ اروپا)، دفاع کنیم.

تنها این دو قدرت بزرگ جهانی نیست که از حالت خطرناک جهان هشدار میدهند، “جیکب راته چایلد”، یکی از بزرگترین بانکداران جهان، سهم دار بزرگ بانک ذخیروی امریکا، یکی از بزرگان صهیونست و ظاهراً از سرکرده های بزرگ گروۀ که دنیا را مخفیانه کنترول میکنند، نیز هشدار میدهد که جهان در خطرناکترین حالت جیوپولیتیکی بعد از جنگ جهانی دوم قرار دارد.

دونالد ترمپ، کاندید پیشتاز جمهوری خواهان امریکا میگوید: یگانه آرزوی ما رهایی از جنگ جهانی سوم و جنگ اتومی است.

اما جهان چطور در این حالت خطرناک رسید؟

امریکا یک کشور نه بلکه یک شرکت تجارتی است. یگانه منبع واردات این شرکت جنگ است. این شرکت از 1776بدینسو، 223 سال از 240 سال در جنگ بوده است. امریکا برای بقای خود به دشمن ضرورت دارد و درحالتیکه دشمن نداشته باشد، دشمن خلق میکند. نمونه های آنرا ما به خوبی دیده میتوانیم، صدام حسین و قذافی زمانی بهترین دوستان امریکا بودند، ولی امریکا توانست توسط رسانه ها به زودی آنان را نه تنها دشمن خود بلکه دشمن مردم شان نیز معرفی کند.

امریکا با این سیاست جنگ پروری و حملۀ مستقیم و غیر مستقیم منافع سایر کشور های بزرگ مانند روسیه و چین را به خطر انداخت. و همچنان، بحران اقتصادی سال 2008 و توأم با آن آغاز دوری چین و روسیه از استفادۀ دالر برای امریکا فهماند که این شرکت تحمل یک بحران اقتصادی دیگر را ندارد. امپراطوری که بزرگترین قدرت آن در پول آن بود با تحمل ضربات شدید این پول را در حال مرگ میبیند و برای اینکه خود را از شرمندگی بزرگترین بحران اقتصادی در طول تاریخ بشریت نجات دهد به دشمنان بزرگتر ضرورت دارد.

چین و روسیه نیز که امپراطوری امریکا را در حال سقوط دیدند و از یکه تازی امریکا طی سالهای متمادی خسته شده بودند به دنبال منافع جیوپولیتیکی خویش در سطح جهان شدند.

هیچ امپراطوری در طول تاریخ سقوط خود را نمیخواهد ببیند و امریکا نیز استثنا نمیباشد. امریکا از سعود چین و روسیه احساس خطر کرده و دنبال دشمن سازی آنها شد. برای اینکه از سعود اقتصادی روسیه جلوگیری کند، خواست تا کشوری را که بزرگترین راه مواصلاتی برای روسیه است (اوکراین) را نیز به اتحاد خویش در آورد. امریکا برای اینکار کودتای را در اوکراین طرح ریزی کرد تا دولت دست نشاندۀ خویش را جاگزین دولت دوست روسیه کند. این امر را اوباما در یک مصاحبه تلویزیونی رسماً قبول کرد. اما روسیه امریکا و تمام جهان را شگفت زده ساخت ووضعیت خلق شدۀ امریکا را به نفع خویش در آورد. روسیه که با از دست دادن دوستی اوکراین بزرگترین ضربۀ اقتصادی و جیوپولیتیکی را دید، با بدست آوردن کریمیا بزرگترین نفع اقتصادی و نظامی دراز مدت را بدست آورد. این اولین دلیل بود که امریکا و غرب برای دشمن ساختن روسیه بدست آوردند.

چین نیز از این وضعیت استفاده کرده و از ترسش نسبت به امریکا کاسته شد. این کشور آغاز به ساختن جزایر مصنوعی نظامی در بحر جنوب چین کرد. این جزایر در موقعیتی ساخته شد که متحدان آسیایی غرب مانند تایوان، فلیپین و جاپان ادعا دارند که این منطقه حق آنها است. امریکا نیز برای دفاع از منافع متحدانش آغاز به گسترش حضور نظامی اش در بحر جنوب چین کرد که به واکنش سخت چین روبرو شد. گسترش حضور نظامی امریکا و چین در این منطقه همچنان ادامه دارد که سبب جنگ لفظی و رد وبدل نمودن هشدار های شدید میان این دو کشور شده است. این حالت چین را به روسیه نزدیکتر ساخت.

اما نقطۀ عطف دیگری که اهمیت بزرگ جیوپولیتیکی دارد، خاور میانه است. سیاست جنگ پروری امریکا سبب به خاک وخون کشانیدن ممالک خاور میانه یکی پی دیگر شد. یگانه کشور متحد روسیه در خاور میانه سوریه بود که امریکا دنبال آن نیز است.

درست زمانیکه تمام جهان فکر میکردند که عمر دولت سوریه به پایان رسیده است، روسیه بازهم همه را شگفت زده ساخته و بصورت ناگهانی اعلام حضور نظامی در سوریه را کرد.

بعد از شش ماه عملیات نظامی، روسیه توانست:

1. دولت بشارالاسد را تقویه کرده و دولت در حال سقوط بشارالاسد توانست بجای اینکه مناطق بیشتری را از دست دهد مناطق بیشتری را بدست آورد.

2. روسیه که در سالهای متمادی شامل کدام جنگ نبود، توانست انواع مختلف سلاح های جدید خویش را در سوریه آزمایش و دریک نبرد واقعی مورد امتحان قرار دهد. روسیه در طول شش ماه هواپیماهای جدید تیز رفتار و بمب افگن های دوربرد تا کشتی های بمب افگن خویش را مورد آزمایش قرار داد.

اما روسیه با یک حرکت غیر مترقبه بازهم همه را متعجب ساخت. اینبار روسیه از کشیدن بیشترین نیروهایش از سوریه بطور ناگهانی خبر داد. این کشیدن نیرو ها همزمان با گفتگوهای صلح سوریه در جینیوا بود. طوری که معلوم میشود روسیه نمیخواهد یکی از آغاز کننده گان جنگ میان شرق وغرب باشد و همچنان میخواهد به جهانیان نشان دهد که روسیه دنبال جنگ نه بلکه دنبال صلح میباشد.

مجله”Politico” چاپ امریکا نوشته است، بیانیۀ ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در مورد خروج نیروهای نظامی اش از سوریه دولت امریکا را غافلگیر کرد. مقاله تحت عنوان “پوتین باز هم اوباما را غافلگیر کرد” در این مجله به نشر رسید.

این منبع می افزاید، “جانش ارنست” سخنگوی قصر سفید در یک کنفرانس خبری به پاسخ پرسش هایی در مورد خروج نیروهای نظامی روسیه از سوریه تنها دست تکان داد. با این حال، دیگر مقامات امریکا با عجله شروع به جمع آروی اطلاعات لازم در این مورد نمودند.

قابل ذکر است، باراک اوباما رئیس جمهورامریکا مدتی قبل در مصاحبه اخیرش با مجله”Atlantic” گفت: توازن قدرت روسیه در سوریه محاسبه نگردیده و کم کم اوضاع سوریه از کنترولش خارج می گردد.

در مقاله این مجله آمده است؛ پوتین طی چند سال گذشته بارها اوباما را غافلگیر کرده است. به طور مثال، الحاق کریمیه به روسیه در سال 2014 و اکنون پایان دادن به عملیات نظامی در سوریه. با این حال، نه اوباما، نه سیاستمداران و نه مقامات استخباراتی توانستند در مورد اقدامات پوتین پیش بینی کنند. ماۀ گذشته خبرنگار بلومبرگ از اوباما پرسید، آیا فکر نمی کنید که باز هم پوتین شما را در سوریه غافلگیر کند؟ وی به پاسخ سوال این خبرنگار تنها گفت: حملات قوای هوایی روسیه در روسیه نشان دهندۀ ضعف رئیس جمهور سوریه می باشد.

در باره این عقب نشینی از ایوانوف درباره اس 400 در سوریه پرسیده شد و او میگوید : تمام وسایل لازم برای دفاع از حریم هوایی سوریه را باقی می گذاریم

سرگئی ایوانوف، رئیس دفتر ریاست جمهوری روسیه روز سه شنبه اعلام کرد روسیه تمام وسایل لازم برای دفاع از تاسیسات خود در سوریه هم از هوا و هم از زمین را باقی می گذارد.

سرگئی ایوانوف در پاسخ به سوالات خبرنگاران در اینباره که آیا روسیه دستگاه های اس 400 را در سوریه باقی می گذارد، گفت:” عصری ترین وسایل دافع هوا برای تامین موثر امنیت، منجمله از حریم هوائی در سوریه در یک مدت نا محدود باقی می ماند.

روز سه شنبه سرگئی ایوانف رئیس دفتر رئیس جمهور فدراسیون روسیه به خبرنگاران گفت: روسیه قصد تضعیف مبارزه علیه تروریزم را ندارد، بلکه مبارزه خود را پس از خروج نیروهایش از سوریه افزایش میدهد.

آقای ایوانف افزود:« ما مبارزه علیه تروریزم را تضعیف نمی کنیم، بلکه آن را افزایش میدهیم. با این حال، مبارزه با تروریزم حتماً نیازی به موقعیت فعلی در سوریه ندارد. من فکر میکنم در حال حاضر نخستین گروه جنگنده های ما به منظور بازگشت به مهین به پرواز درآمده است».

روسیه از سوریه خارج نشده است، بلکه صرف یک حرکت تکتیکی را اجرا کرده تا به جهانیان نشان دهد که دنبال جنگ با غرب نیست و طوری که معلوم میشود روسیه برخلاف امریکا این جنگ در فاصله های نزدیک نمیخواهد. روسیه دو پایگاه نظامی اش را همراه با حضور نظامی و سلاح های پیشرفتۀ s-400 ضد هواپیما را در سوریه نگهمیدارد و در آخرین اعلامیه وزارت دفاع این کشور آمده است که این کشور میتواند در ضرف ساعت ها به این کشور دوباره حضور نظامی اش را افزایش دهد.

عربستان و ترکیه همچنان تأکید به تسخیر سوریه به بهانۀ جنگ با داعش را دارند که این کار آنها سبب رویارویی آنها با روسیه شده و سبب جنگ میان امریکا و غرب و روسیه خواهد شد. اگر نیرو های عربستان و ترکیه حمله را بالای سوریه آغاز کردند، برای ملحمه باید آماده شویم.

امریکا وروسیه هردو میدانند که جنگ آینده یک بازی مساوی شطرنج خواهد بود. با حرکت هوشیارانۀ هر مهره اکنون، هیچ امیدی برای پیروزی مطلق این بازی خطرناک شطرنج وجود ندارد. تمام حرکات کنونی صرف و صرف یک پروپاگند برای بدست آوردن حمایت مردم کشور های خودشان و جهانیان است وبس.

کسانیکه سایت مبارزه را تعقیب میکنند، میدانند که این بازی بزرگ چه بدبختی ها و چه خوشبختی ها را برای مسلمانان به بار می آورد. چند ماه و یا چند سال آینده برای ما آشکار خواهد ساخت که این بازی چطور به پایان میرسد.

منابع:

هشدار راته چایلد

حالت خطرناک جهان

حالت خطرناک جهان 2

مقاله مشبل

خبر 1

خبر 2

خبر 3

اعتراف اوباما در مورد اوکراین

آروزی ترمپ

در بارۀ نویسنده

Hedayatullah Zaheb

1 Comment

پاسخی بگذارید