اقتصادی

پترودالر چیست؟

نوشته شده توسط Hedayatullah Zaheb

تاریخ دالر برمیگردد به دو صد سال قبل زمانیکه کنگره قاره ای امریکا اولین بار چاپ بانک نوت های قاره ای دالر را امضا کردند. این بانک نوت های قاره ای بزودی آنقدر نظر به چاپ بیشتر آن بی ارزش شد که پارلمان امریکا تصمیم به چاپ بانک نوت های ملی گرفتند و درسال 1785 دالر فعلی امریکایی چاپ شد. این بانک نوت مانند هر بانک نوت دیگر با پیشتیبانه طلا و نقره به چاپ میرسید.

در اوایل سال 1933 دولت امریکا طی یک امر فوق العاده داشتن طلا را توسط افراد و نهاد های شخصی جرم پنداشت و مردم امریکا را وادار ساخت تا طلا های دست داشته خویش را به بانک مرکزی امریکا برده و در بدل آن دالر بگیرند و به این ترتیب دولت امریکا تمام طلای شهروندان خویش را جمع آوری کرده و پیمان دالر در مقابل طلا را با شهروندان خویش شکستاند. پول در مقابل طلا طوری بود که قبل ازین امر هر شخص میتوانست پول دست داشته خویش را به بانک برده و در بدل هر 35 دالر یک اونس طلا اخذ کند ولی بعد ازین امر تنها دولت امریکا این پیمان را با دولت های خارج نگهداشت که در بدل دالر های که دولت های خارجی بدست داشتند و در مقابل قرضه های خویش مکلف به پرداخت طلا بودند.

در سال 1935 دولت امریکا دوباره توسط یک امر فوق العاده داشتن طلا را قانونی دانست و چون ارزش دالر در دوسال گذشته چندان ثابت نبود مردم امریکا برای حفظ سرمایه های خویش رو به طلا آوردند و طلاهای که دو سال قبل به قیمت چند دالر محدود مجبور به فروش آن شده بودند را به قیمت چندین دالر خریداری کردند. این یکی از بزرگترین سرقت سرمایه های یک ملت بطور قانونی در تاریخ اقتصاد بود.

نوت: بانک ذخیروی فدرالی امریکا یک بانک شخصی بوده و دالر امریکایی را نیز این بانک شخصی به چاپ میرساند. این چند فامیل که بانک های شخصی مرکزی ممالک دنیا را بدست دارند از ایجاد این بانک ها تا به حال 500 تریلیون دالر سرمایه جمع آوری کرده و توسط این سرمایه های خویش دولت ها را کنترول میکنند و سرمایه های مردم را به سرقت میبرند.

Chartcard-US2

در ماه جنوری سال 1944 میلادی کنفرانس پولی و مالی بین‌المللی، در بر تن ‌وودز در نیوهمشایر ایالات متحده تشکیل و موافقتنامه برتن وودز (Bretton Woods Agreement) امضا شد که هدفهای سیاست پولی پس از جنگ به شرح زیر را به اجرا بگذارد: یکی از نقات مهم این موافقت نامه ثابت نگهداشتن نرخ اسعار 44 کشور اشتراک کننده این کنفرانس در مقابل طلا با انحراف ممکنه یک فیصد بود.

در سال 1971 زمانیکه در امریکا رکود اقتصادی آمد و با فرا رسیدن رکود اقتصادی دالر امریکایی کم ارزش شد فرانسه اولین کشور بود که در مقابل دالرهای دست داشته و قرضه هایش از دولت امریکا طلا مطالبه نمود و امریکا که پیمان شکن ترین مملکت روی زمین است باز هم پیمان خویش را شکسته و به فرانسه طلای که حقش میشد را نداد (بسیار از اقتصاد دانان به این باور هستند که امریکا آنقدر طلا نداشت به اندازه که دالر چاپ نموده و قرضه گرفته بود). با این کار ریچارد نیکسن رییس جمهور آن زمان امریکا موافقت نامه برتن وودز از بین رفت و تاریخ اسعار بی پیشتیبانه  (Fiat Currency) آغازشد. فعلآّ هم به اندازه که امریکا قرض دار است و به اندازه ای که بانک داران امریکا سرمایه دارند پول فزیکی وجود ندارد و امریکا هیچ گاه نمیتواند قرضه های خویش را بپردازد.

حال که دالر یک بانک نوت بدون پشتیبانه بود و اعتبار مردم نیز رفته رفته از آن کاسته میشد ریچارد نیکسن دنبال یافتن راه حل برای با ارزش ساختن دالر شد چون بزرگترین قدرت امریکا دالر امریکا بود و فعلآ هم بزرگترین قدرت امریکا دالر میباشد. اینجا بود که او رو به عربستان سعودی کرد و با خانواده آل سعود یک پیمان را امضا کرد که در آن امریکا وعده نمود که عربستان سعودی را در مقابل تهدیدات خارجی حفاظت نموده و همچنان از پادشاهی آل سعود در عربستان سعودی پشتیبانی مینماید و در بدیل عربستان سعودی نفت و پترول خویش را تنها در بدل دالر امریکایی میفروشد. بعد از عربستان سعودی تقریبا تمام ممالک بزرگ صادر کننده گان نفت و پترول معاملات نفتی خویش را تنها به دالر معامله میکردند. یعنی هر کشور که میخواست نفت و پترول بخرد باید اول دالر میخریدند سپس پترول که این کار تقاضای دالر را در بازار جهانی بالا برده و پترودالر متولد شد. کم کم تقریبآ تمام معاملات فرا سرحدی به دالر انجام میشد و تا حال ادامه دارد که در سال 2007 میلادی 86  فیصد تمام معاملات فرا سرحدی جهان به دالر صورت گرفته بود. دالر با وجود که به اندازه نامعلوم در بازار های جهانی وجود دارد هنوز هم نظر به تقاضا برای انجام معاملات ارزش خود را حفظ کرده است.

درین میان بعضی از ممالک این سیستم را درک کرده و بخاطر ضربه زدن به اقتصاد امریکا خواستند مقابل پترودالر ایستاده گی کنند. مانند صدام حسین (عراق)، قذافی (لیبیا) و ایران که هر سه کشور توسط امریکایی ها تروریست خوانده شده و دو کشور آن از بین رفت، سوم آن نیز به زودی یا تحت حمله قرار گرفته و یا دلخوش جنگ های داخلی خواهد شد.

nodollars

درین اواخر چین و روسیه جنگ را با پترودالر اعلان کرده اند و تمام تجارت های خویش را به اسعار خودشان انجام میدهند.این دو کشور دو بانک در رقابت با بانک های حامی دالر یعنی بانک جهانی و صندوق جهانی پول را ایجاد کردند و نیز میخواهند رقیب سویفت را ایجاد کنند که با ایجاد این نهاد آنها میتوانند تمام تجارت های فراسرحدی را با تمام کشور ها با اسعار خویش اجرا کنند. چین با صندوق جهانی پول کار میکند تا در سال 2015 یوان را یکی از اسعار ذخیروی جهان بسازد و صندوق جهانی پول هم نظر به نفوذ چین در بازار جهانی روی خوش به این مسیّله نشان داده که این کار چین سبب سرازیر شدن دالر به امریکا شده و ضربه بزرگ به پترودالر خواهد بود و اولین قطره زهر به معده ای پترودالر فرو خواهد رفت که با آخرین قطره جنازه پترو دالر خوانده میشود.

putin-chess-680x365

امریکا قبل از مرگ دالر با چین و روسیه جنگ میخواهد و باگذشت هر روز این دو کشور را تحریک به جنگ میکند که یگانه دلیل کشمکش ها بین غرب و شرق نیز همین است.

اگر میخواهید موضوعات جالب مارا بخوانید از صفحه انترنتی ما همیشه دیدن کرده و صفحه فیسبوک مارا لایک بزنید.

در بارۀ نویسنده

Hedayatullah Zaheb

تبصره ها

 • با سلام خدمت تان
  موضوع جالب بود ولی از این موضوع ها بسیار زیاد شنیده شده است وهمچنان منتقدین، بخصوص ایرانی ها از این نوع مقالات بیشتر به نشر رسانده اند. من فکر میکنم که مشکل دیگر برای دنیا( اکثریت خاموش ) را چین و روسیه رقم خواهند زد. چون در این دو کشور هم صهیونیست ها بسیار نفوذ دارند و محال هست که این دو کشور به نفع مستضعفین( اکثریت خاموش ) کار کند.
  اگر موافقت نامه امریکا و شوری سابق را در مورد کشور جدید صهیونی مطالعه کنیم دیده میشود که هر دوکشور با اختلاف 15 دقیقه رای اعتماد به دولت اسرائیلی صهیونی دادند خوب چگونه میتوان به روسیه اعتماد کرد.
  چین که بزرگ ترین کشور ظالم برای مستضعفین( اکثریت خاموش ) میباشد و برای منافع صهیونها و ایلومنات های چینی تماماً کشور را کمونیستی ساخته اند تا بتوانند بهره کشی زیاد تری از مردم مظلوم بکنند و بجز هونکونگ که دولت کاپیتالی دارند که آن هم تماماً سرمایه داران در ان زندگی میکنند. و تماماً رنج و زحمت کارگران چینی به آن بندر بزرگ آمده و ایلومنات ها و سرمایه دار ها از آن سود بیشتر را میبرند و مردمبیچاره در روزی کمتر از 2$ کار میکنند که این خود بزرگترین ضربه به انسانیت هست.
  در مورد ایران هم باید بگویم که آنها با یورو معامله میکنند در صورتی که آن هم میتواند از طرف ایلومنات ها، بانکدار ها و سرمایه دارها و یا به اصطلاح شرافتمندانه خودشانEnterprenior ها کنترول و بوجود آورده شده باشد.
  سوال اینجاست که کدام نظام میتواند با این سیستم های مظلوم کش مبارزه کند بدعی هست که جواب اکثریت “اسلام” خواهد بود ولی چگونه اسلامی اسلام ( امارتی، خلافتی، ولایتی، جمهوری، شاهی و…)؟

  • ما نباید بالای هیچ کشور اعتماد کنیم و ایران هم بخاطر دین نه بلکه اهداف شخصی کار میکند

 • Hedayatullah Zaheb با سلام و عرض و ادب جا دارد که تشکری کنم از این معلومات مفید و کمیاب شما اما فقط میخواستم منبع معلومات تانرا بفهمم.
  با احترام

  • برادر محترم تشکر از شما و منبع این معلومات سایت بلومبرگ و یکیپیدیا و غیره میباشد. اگر میخواهید معلومات شما بیشتر شود در یوتیوب و گوگل petrodollar جستجو کنید. و همچنان فلم مستند بی بی سی بنام bitter lake و فلم مستند money Masters را تماشا کنید……

 • مطالب مفيد شمارا هميشه ميخوانم و در باره آنها مطالعه ميكنم خداوند (ج) شمارا خير بدهد

پاسخی بگذارید