اجتماعی اسلامی

به جنت نمیروی اگر کوشش هم کنی

نوشته شده توسط Hedayatullah Zaheb

در وب سایت خود بسیار در مورد آخر زمان، فتنه ها، جنگ ها و خیانت ها گفتیم، این بار میخواهیم کم در باره نعمت های خداوند(ج) بگوییم. در بیشترین جاه ها وقتی به برادران مسلمان خود گوش میدهیم، بیشتر در باره دوزخ و جزا ها حرف میزنند. و دوزخ را طوری معرفی میکنند که رفتن به آن آسان بوده و راه پیدا کردن به جنت بسیار مشکل است. برای بیشترین ما طوری گفته شده است که بهترین انسان ها به جنت میروند و متباقی همه به دوزخ، که این امر سبب نا امیدی مسلمان ها شده و بعضی مسلمانان حتی بخاطر راه پیدا کردن به جنت میروند به سوی دوزخ؛ مثلآ، برای یک انتحاری رفتن به جنت آنقدر مشکل معرفی شده است که او برای راه پیدا کردن به جنت خود را انتحار نموده و با کشتن چند بیگناه راهی جهنم میشود.

بعضی ها، حتی طوری هستند که با دیدن چهره ظاهری ات قضاوت کرده و میگویند؛ تو و جنت؟ کمی فکر کن جان برادر، آخر تو به جنت میروی؟ به لباس هایت ببین با همین لباس؟ کم به خود بیا، ریشت را تراشیده ای و دعوای جنت میکنی؟

خداوند بی اندازه مهربان ما در قرآن پاکش میفرماید:

Untitled

ترجمه: بر يكديگر سبقت گيريد براي رسيدن به مغفرت پروردگارتان و بهشتي كه پهنه آن مانند پهنه آسمان و زمين است، و آماده شده براي كساني كه به خدا و رسولانش ايمان آورده‏اند، اين فضل الهي است به هر كس بخواهد مي‏دهد، و خداوند صاحب فضل عظيم است.

خداوند(ج) گفته که بر یک دیگر سبقت گیرید برای رسیدن به جنت، کلمه سبقت بیشتر در مواقع استفاده میشود که همه در راه روان باشند و یکی پیشی گیرد. ازین کلمه گفته میتوانیم که با ایمان آوردن، ما در راه سفر میکنیم که به سوی جنت میرود. و بعدآ، الله(ج) میفرماید که جنت برای کسان آماده شده است که به خداوند(ج) و پیغمبرانش ایمان آورده اند (البته، تمام پیغمبران). آیا این آیه دروازه های جنت را باز میکند و یا بسته؟ شما بگویید! نه خیر این آیه دروازه های جنت را برای ما باز میکند. و در همین آیت خداوند(ج) میفرماید که این فضل الله(ج) است و به هر کسی بخواهد آنرا عطا میفرماید.

خداوند(ج) ما را از نعمات و مرحمت های خویش با خبر میسازد و ما چی میکنیم، ما همه را از مشکلات میگوییم، و مردم را میترسانیم.

اگر به قوانین ترافیکی متوجه شویم، در آن گفته شده است اگر سرعت زیاد بروی جریمه میشوی، ولی این به این معنی نیست که تنها به سرعت رفتن جریمه میشوی، بلکه، اگر کدام خلاف کاری دیگر هم کنیم جریمه میشویم، یعنی دروازه مجازات باز است. اگر همین قانون چنین میگفت؛ هیچ کس جریمه نمیشود به استثنای کسانیکه سرعت زیاد میگیرند؛ پس تمام مردم دیگر بدون کسانیکه سرعت روی میکنند از جریمه معاف میشدند و یگانه جرم سرعت روی میبود و دروازه جرم ترافیکی برای مردم بسته میبود به استثنای کسانیکه سرعت روی میکنند.

حال دقت کنید که خداوند(ج) در قرآن چی میگوید:

Untitled1

ترجمه: پس شما را از آتشى كه زبانه زند هشدار دهم‏ (۱۴) كه جز شقاوت پيشه (بدترین مردم) وارد آن نشود (۱۵)

درین جا گفته شده است که بدترین مردم به دوزخ میروند، نگفته است که آدم های خراب همه به دوزخ میروند. درین جا دروازه بسته شده است و گفته شده هیچ کس به جهنم نمیرود مگر بدترین مردم، در حالیکه، وقت خداوند(ج) از جنت میگوید دروازه ها را کاملآ باز میگذارد، اگر ما به سوی آن برویم. ولی متاسفانه، بسیار از مسلمانان به یک اندیشه کلی رسیده اند که فکر میکنند، بسیاری از ما به جهنم خواهیم رفت، با وجود اینکه، خداوند(ج) نگفته هیچ کس را اجازه دخول به جنت نمیدهد به استثنای بهترینان.

خداوند(ج) راه های جنت را باز میگذارد ما دوست داریم آنرا بسته کنیم، نه تنها بالای خود بلکه بالای دیگران نیز آنرا دوست داریم بسته کنیم. حتی، زمانیکه بعضی از مادر ها، اطفال شان به آنها گوش نمیدهند و بالای اطفال خود قهر میشوند الفاظ را میگویند که نباید گفته شود؛ “خداوند جزایت را بدهد”، “دوزخ نصیبت میشود” مادر گلم، خواهرم، گوش کن؛ طفل را که نمیخواهی حتی تار مویش کم شود چطور اینطور میگویی، جهنم برای این ساخته نشده است که ما از ترس آن سخنان خود را بالای دیگران بقبولانیم.

حال این ترس دوزخ برای بسیار به یک تجارت مبدل شده است. گروه های سیاسی از نادانان با نشان دادن این ترس انتحاری میسازند. بسیاری ازین طریق پول بدست میاورند و مثال های زیاد است که خواننده خودش درک میتواند بکند.

از گناه بپر هیزید، خصوصآ از گناهان نا بخشودنی مانند شرک و قتل و هیچ وقت از درگاه خداوند بزرگ و مهربان نا امید نشوید، در توبه همیشه باز هست، بیایید با هم با توفیق خداوند(ج) از بدی ها دوری کرده و توبه کنیم و بطرف جنت سبقت بگیریم. به اطفال خود این ادیشه را ندهید که جنت مشکل و دوزخ آسان است. و در آخر خداند(ج) از گناه نفرت دارد نه از گنهکار، پس اگر کدام گنهکار را میبیند مستقیم نشان دوزخ را به پیشانی اش نزنید، بلکه، اورا متوجه نواقص آن گناه کرده و به توبه تشویق کرده و از نعمت های توبه و نکردن گناه برایش بگویید، وبازهم در توبه باز است و خداوند(ج) نیز بخشاینده مهربان.

اگر میخواهید موضوعات جالب مارا بخوانید از صفحه انترنتی ما همیشه دیدن کرده و صفحه فیسبوک مارا لایک بزنید.

در بارۀ نویسنده

Hedayatullah Zaheb

تبصره ها

  • خداوند جنت نصیب تان بگرداند واقعا که کار بسیار نیک را به پیش گرفته اید خداوند یار و مددگار تان

  • بسیار زیاد تشکر از معلومات تان همیشه میخوانم و استفاده میکنم از این ها الله (ج) همه ما را به راه راست هدایت کند

  • سلام علیکم برادر عزیز
    در شهر مزارشریف زندگی میکنم.
    مدتی است در مورد علامات و ساز ه های شیطان پرستان مطالعه میکنم. آنچه شگفتی مرا بر انگیخت اعمار بنا های در شهرم است که بر بالای آن هرم ساخته شده که تع داد آن زیادتر میگردد. اما از این کرده جدی تر ساخت سه هرم بر بالای زیر زمینی در حال اعمار در قسمت غرب روضه نا رسیده به دروازه بلخ است که کاملا شبیه اهرام است که در مصر وجود دارد. نمیدانم چی راز در پس پرده وجود دارد. برای تان نوشتم تا مطلع باشید. هکذا مطالب بسیار عالی را نشر میکنید خداوند بزرگ حفظ تان کند ان شاا الله.

پاسخی بگذارید