اجتماعی اسلامی

آخرزمان، تعصب و فرقه گرایی

نوشته شده توسط Hedayatullah Zaheb

از ما نیست کسی که به قوم گرایی دعوت کند و یا در این راه بجنگد و یا با چنین تفکر از دنیا برود

( حضرمحمدص، سنن ابوداود، 5121)

موفقیت رنگ جلد را نمیشناسد

(ابراهام لینکن)

تاریکی، تاریکی را از بین نمیبرد تنها روشنی انیکا را میتواند. نفرت نفرت را از نمیبرد تنها الفت میتواند

(مارتین لوتر کینک)

تعصب کلمه ایست که از عصبیت سر چشمه میگیرد و به الگویی از رفتار اتلاق میگردد که نه از روی آگاهی و عقل، بلکه از سر خودخواهی؛ سرخوردگی؛انتقامجویی و توهم، انسانها بدان دچارمیگردند. از این رو تعصب را میبایست یک بیماری روحی روانی قلمداد کرد زیرا فرد ی که دچار تعصب میباشد قادر به تفکر نبوده و ذهنش مدام درگیر توهماتیست که هیچ گونه منطقی در ان به کار گرفته نشده است .تعصب را نمیتوان تنها از یک زاویه نگریست زیرا تعصب دارای گونه های متفاوتی میباشد مانند تعصب در نژاد پرستی و میهن پرستی ؛ گرایشات دینی و مذهبی ؛ نصبتهای خانوادگی و قومی قبیله ای وووو غیره…

ما در باره تعصب در آخر زمان صحبت میکنیم. حضرت محمد(ص) میفرماید: فتنه دجال یا فتنه آخر زمان بزرگترین فتنه های تاریخ بشریت از بابا آدم(ع) تا قیامت است (صحیح مسلم 2946). با دیدن نشانه های آخر زمان تنها کسانی از مقایسه امروز با آخر زمان خود داری میکنند که نمیخواهند بدانند و با مقایسه حالات امروزی تنها کسانی به این نتیجه میرسند که حالا آخر زمان نیست که کر و کور هستند.

تعصب از نگاه علم روانشناسی انواع زیاد دارد ولی از تعصب های که مسلمانان رنج میبرند بیشتر مذهبی، زبانی، سمتی و کشوری هستند. در کشور زیبای خود افغانستان نیز ما ازین بیماری رنج میبریم و در این روز ها سرایت این بیماری یک بحران است.

تعصب های قومی، لسانی و حتی مملکتی

در این روزها این فتنه خاموش آنقدر زیاد شده است که انسان های آگاه از رفتن به صفحه های اجتماعی می هراسند. کسانیکه به این تعصبات دامن میزنند یا از جای نامعلوم پول دریافت میکنند، یا منافع شخصی دارند و یا هم آنقدر احمق هستند که نه از اسلامیت نه از انسانیت چیز میدانند. بیشتر این افراد در حال تفرقه افگنی میکنند که دوستان خوبشان نیز از قوم و زبان که از آن بدگویی میکنند هستند.

یکی از استدلال ها که آنها میکنند تاریخی است: آنها به منابع تاریخی راست و دروغ مراجعه کرده و یک قوم را بقایای فلان و فلان میدانند و مهاجر خطابش میکنند. آیا آدم(ع) و حوا در افغانستان پایان شده بودند؟ و اگر نه پس ما همه ما مهاجرین هستیم و همه ما از اول در این خاک نبوده ایم. پس هر قوم در اینجا است و هر زمانیکه در این خاک آمده اند اصلآ از اینجا نمیباشند، حالا همه ما در یک جغرافیا زندگی کرده و هموطن هستیم و مساوی. هیچ احمق حق این را ندارد که فلان و فلان را هموطن نداند.

ربط دادن اقوام به گروه ها: این احمقانه ترین استدلال است که یک انسان عاقل آنرا میشنود. تمام علما و قهرمانان بزرگ که همه افغانها به وجود آنها احترام دارند وابسته به یک قوم از اقوام افغانستان است. امام ابوحنیفه (رح)، مولانا جلال الدین بلخی، خوشحال خاختک، شهید ملالی، ابو علی سینا و غیره؛ آیا ربط دادن یک قوم که علمای بزرگ دارد به یک گروه فاسد توهین به روح این علما نیست؟

برادران و خواهران مبارزه با این فتنه بزرگ مسیّولیت همه ماست. و باید این تفرقه افگنان را اول به برادری فهماند و اگر نفهمیدند از آنها دوری کرده و خود را ازاین فتنه نجات داد. این ویروس مارا ویران و دشمن را آباد میسازد.

تعصب های مذهبی

ما امروز میخواهیم در باره فتنه در دین صحبت کنیم. الله(ج) در قرآن میفرماید، در قرآن که ما آنرا بیحد دوست داریم، قرآن که ما با هر لمس آنرا میبوسیم و قرآن که ما به اطفال خود می آموزیم وقت لمس کردن باید آنرا ببوسند.

Untitled

ترجمه: و همگى به ريسمان خدا چنگ زنيد و پراگنده (متفرق) نشويد.

این یک امر الله(ج) است و سر پیچی از امر الله(ج) قیمتی دارد که باید پرداخت. دین های قبل از اسلام به طور مثال، یهودیت از این امر الله(ج) سر پیچی کردند، حرکت های فرقه گرایی زیاد بین یهود ساخته شد؛ یکی میگفت این حلال است دیگری میگفت این حرام است. بعدآ دین مسیحیت نازل شد و آنها به فرقه های زیادتری تقسیم شدند که حتی سبب جنگ های بزرگ بین این فرقه ها شد. پس با آخرین و کاملترین دین آسمانی دین مقدس اسلام چه اتفاق می افتد، آیا مسلمانان به امرالله(ج) عمل کرده و به صورت مجموعی به ریسمان الله(ج) چنگ خواهند زد و بین هم متفرق نخواهند شد؟ و وقتی از ما در این مورد سوال شود ما چی جواب خواهیم داد؟

ریسمان الله چیست؟ بدون حتی سایه شک، ریسمان خداوند(ج) اولتر از همه قرآن است، هیچ چیز جلوتر از قرآن نیست، و بعد از قرآن احادیث رسول الله(ص) که با قرآن مخالفت نداشته باشد و هر حدیث که در مخالفت با قرآن باشد باید بدور انداخته شود، پس همین است ریسمان الله(ج).

متاسفانه دین اسلام نیز مبتلا به ویروس فرقه گرایی شده است. و در این اواخر فرقه های بنام های مختلف و حتی نام معکوس از نام که باید میداشتند پیداشده اند که به یک مسجد آمده و کنترول آن مسجد را بدست میگیرند و بعد از اینکه کنترول آن مسجد را بدست گرفتند غیر از خود شان کس دیگر را اجازه تدریس در آن مسجد نمیدهند و این چنین فرقه های جدید در باره آخرالزمان هیچ صحبت نمیکنند و اگر از آنها درباره آخر زمان و فتنه های آن سوال شود تا حد اکثر کوشش میکنند که از جواب خود داری کنند و اگر جواب هم میدهند فتنه های امروزه را به مردم از نگاه اسلامی تشریح نمیکنند و الله(ج) بهتر میدانند که کدام اجندا را تعقیب میکنند که نمیخواهند فتنه ها را به مردم برسانند.

این فرقه ها مشکل بزرگ برای جهان اسلام است که بیشتر جنگ های فرقه ای بین مسلمانان از بیرون از جهان اسلام تمویل میشود. برای اولین بار در تاریخ اسلام مهر های فرقه ای بدست همه افتاده است، براین اولین بار در تاریخ اسلام تکفیر نمودن یک مسلمان بسیار ساده است، دیگر به انکار از الله(ج) و رسول او (ص) و کدام محکمه اسلامی برای تکفیر کس ضرورت نیست. حال هر کس میتواند با مهر فرقه ای که به داست به پیشانی دیگری به اصطلاح عام تاپه کفر را بزند، فقط کافیست نظریات شخص با او همخوانی نکند با مهر فرقه ای که بدست دارد از اسلام خارجت میکند بدون اینکه حتی درک کنند که تکفیر دروغین کفر است.

یکی از بزرگترین فتنه های امروزی نیز همین فرقه گرایی هست و متاسفانه بزرگترین مفسدین با پیروان مفسد شان به این پدیده شوم دامن میزنند. هر مسلمان باید بداند و درک کند که فرقه گرایی یک فتنه بزرگ در جهان اسلام است و هر مسلمان باید علیه این پدیده شوم کارکند. و بخاطر اینکار بهترین جواب این است که به ریسمان الله (ج) چنگ زده و همه باهم خود را مسلمان خطاب کنیم، وقتی خدای ما یکی رسول ما یکی قبله ما یکی چرا نام های مختلف داشته باشیم، چرا وهابی چرا دیوبندی چرا فلانی و چرا فلانی باشیم، چرا همه مسلمان نباشیم و تنها و تنها مسلمان بودن و خارج بودن از همه فرقه ها بهترین جواب در مقابل این فتنه بزرگ در دین است.

بهترین کار که میتوانیم، برای اتحاد امت مسلمان کوشش است.

اگر میخواهید موضوعات جالب مارا بخوانید از صفحه انترنتی ما همیشه دیدن کرده و صفحه فیسبوک مارا لایک بزنید.

در بارۀ نویسنده

Hedayatullah Zaheb

تبصره ها

  • خوب برادر باز هم مجبور استیم یک مذهب و قوانین فقیه آن پیروی کنیم پس باز هم فرقه ما جدا شد
    پس راه حل چیست

  • این عکس ترسناکی که گذاشتید یه شیطان مثل دجاله که بهش میگن ابو حارث نه دجال و خیلی مهربونه و دنبال سلبریتی شدن با دجاله و لطفا تهمت نزنید و درست تر فکر کنید و بنویسید

پاسخی بگذارید