اجتماعی اسلامی

جهالت، نشانه های آخر زمان

نوشته شده توسط Hedayatullah Zaheb

احادیث که در باره آخر زمان صحبت میکند، تمام جنبه های این زمان را برای ما بیان نموده است. از احادیث رسول الله(ص) میدانیم که در آخر زمان کسانیکه از دین الله(ج) و آیات قرآن سرپیچی میکنند، بیشتر به حیث شخصیت های دینی مطرح میشوند. در این زمان آیات قرآن چشم انداز شده، قضاوت های غیر اسلامی بنام اسلام صادر شده، اختلافات دینی زیاد شده، عبادت بخاطر ریا انجام شده، و دین بخاطر مفاد وبدست آوردن مادیات استفاده میشود. و یکی از مشخصات این زمان اینست که ارتباط دینداری با علم و مطالعه از بین رفته بلکه مربوط تقلید میباشد. در این زمان مسلمانانی بنام زیاد بوده در حالیکه مسلمانان و عالمان صادق را به ندرت می یابی.

422270108_f80234914a.jpg

برای چنین مردم پیام الله (ج) در آیت 30 سوره الفرقان گفته شده است که رسول الله(ص) نزد الله(ج) عرض میدارد: “و پيامبر [خدا] گفت پروردگارا قوم من اين قرآن را رها كردند.” و همچنان رسول الله(ص) میفرمایند:

روز های نزدیک به قیامت زمانی خواهد بود که دانش (دینی) از بین رفته و جهالت فرا گیر خواهد شد. (صحیح بخاری)

زمانی خواهد رسید که از قرآن جز شکل ظاهری آن و از اسلام جز نام آن باقی نماند و آنها خود را به این نام (اسلام) مسما نموده در حالیکه از آن بسیار دور هستند. (ابن بابویه، تواب الاعمال)

الله(ج) باز هم از این حالت ما را با مثال آوردن یهود هشدار داده است: مثل كسانى كه [عمل به] تورات بر آنان بار شد [و بدان مكلف گرديدند] آنگاه آن را به كار نبستند همچون مثل خرى است كه كتابهايى را برپشت مى‏كشد [وه] چه زشت است وصف آن قومى كه آيات خدا را به دروغ گرفتند و خدا مردم ستمگر را راه نمى‏نمايد.”

رسول الله(ص) میفرماید که با وجودکه قرآن خوانده خواهد شد، دانایی و خرد آن به کار گرفته نخواهد شد.

زمانی بر امت من فرا خواهد رسید که مردم قرآن را میخوانند اما از حلقوم آنها پایان نخواهد رفت (به قلب های شان نخواهد رسید). (صحیح بخاری)

رسول الله(ص) فرمود: زمانی خواهد رسید که که دانش از بین خواهد رفت. زیاد(رض) پرسید: یا رسول الله، چطور میتواند که دانش از بین برود در حالیکه ما قرآن را به اطفال خویش و اطفال ما به اطفال خویش و همینطور تا قیامت تدریس خواهد شد؟ رسول الله(ص) فرمود: آیا این یهودیان و عیسویان تورات و انجیل را نمیخوانند؟ اما آنها به چیز های که در آن نوشته است عمل نمیکنند. (احمد، ابن ماجه، ترمذی)

همچنان در آخر زمان مردم کور کورانه از یهود و نصارا تقلید خواهند کرد.

حضرت محمد(ص) فرمود: یقینآ شما راه های اقوام پیشتر از خود را و جب به و جب و ذرع به ذرع ( انچ به انچ) پیروی خواهید کرد طوریکه اگر آنها داخل سوراخ ماری شوند، شما نیز به تعقیب آنها خواهید رفت. اصحاب (رض) پرسیدند: یارسول الله، آیا مقصد شما از یهود و نصارا است؟ و آنحضرت(ص) جواب دادند: پس کی ها! (صحیح بخاری)

از احادیث شریف میتوانیم درک کنیم که در آخر زمان افکار مفسد فراگیر شده، و سیستم خواهد آمد که از حقیقت و انصاف دور بوده که سبب اختلافات شده و مردم را از راه الله(ج) دور خواهد ساخت.

در آخر زمان فتنه و اغتشاش مانند تاریکی شب خواهد بود که در آن یک فرد صبح مومن و شام کافر خواهد شد و یا شام مومن بوده و صبح کافر خواهد شد. (سنن ابوداود)

یکی از علامات هم اینست که فرق بین حلال و حرام فراموش شده و مردم برای حلال و حرام بودن به دین الله(ج) مراجعه نخواهند کرد.

زمانی میرسد که کسی توجه به نحو در آمدن و حلال و حراح بودن آن نخواهد کرد. (صحیح بخاری)

حالت علمای دین را نیز آنحضرت(ص) در این زمان بیان کرده و بیان داشته است که در این زمان بسیاری از علما دغل بازان دورویی بیش نخواهند بود.

Screenshot_125.png

در آخر زمان گرگ ها قرائت و خواندن را بدوش خواهند گرفت. کسانی که در آن زمان زندگی میکنند به الله(ج) از شر شیطان ها پناه ببرند. مردم بسیار مفسد خواهند بود. ریا کاری فرا گیر شده و هیچ کس از ابراز آن نخواهد شرمید. (سنن ترمذی)

در آخر زمان مردمی پیدا خواهد شد که به کمک دین، دنیا بدست خواهند آورد. (سنن ترمذی)

در آخر زمان مردم خواهند آمد که دین را بشکل کلاه برداری بخاطر بخاطر دنیا استفاده میکنند و در محضر عام لباس گوسفند را بخاطر نشان دادن فروتنی خواهند پوشید، زبان های شان مانند بوره شیرین ولی قلب های شان قلب های گرگ خواهد بود. ( سنن ترمذی)

و یکی از مهم ترین نشانه ها که در این مقاله ذکر شده است.

Untitled-3.jpg

بدون شک، زمانی بالای مردم خواهد رسید که هیچ کس از مشمول شدن در سود (ربا) باز نخواهد ماند. و اگر کسی بتواند از ارتباط مستقیم با سود دوری کند، دود (تاثیرات) آن او را متاثر خواهد ساخت.

من از تشریح هر نشانه در این مقاله خود داری میکنم چون با اندکی تفکر خوانندگان محترم درک میکنند که چطور این پیش بینی های آنحضرت(ص) به وقوع پیوسته است، ولی میخواهم در باره سود و سایه آن کمی روشنی بی اندازم. ما درست در زمانی هستیم که کسی از ارتباط با سود رهایی ندارد و کسانیکه از ارتباط مستقیم با آن دوری میکنند سایه آن بالایش تاثیرگذار است. سود نمیخورم و نمیدهم ولی در بانک که پول من به حیث معاش ویا هر معامله دیگر می آید و می رود یک منبع سود خور است، و در هر ثانیه که پول نزد بانک میباشد بالای آن پول سود خوری میشود و یا من یک دهقان هستم نه حساب بانکی دارم و نه با سود خوری سر و کار دارم ولی متاسفانه برای کسی که رای داده و زعامت من را بدست گرفته از بانک جهانی به نمایندگی من به سود قرض گرفته است.

اگر میخواهید موضوعات جالب مارا بخوانید از صفحه انترنتی ما همیشه دیدن کرده و صفحه فیسبوک مارا لایک بزنید.

منبع:

www.islam.org.hk

در بارۀ نویسنده

Hedayatullah Zaheb

تبصره ها

 • دو نشانه آخر زمان که خیلی بین مردم شایع است، یکی عام شدن موسیقی است و دیگرش سود است که متاسفانه امروزه هیچ کس در هیچ جای دنیا از شر این دو پدیده در امان نیست. حتی در مساجد میبینیم که موزیک های مختلف در موبایل های مردم به شکل زنگ نشر میشود. در کارتهای مصرفی تیلفون که یک تعداد از شبکه های مخابراتی قرض میگیرند، خودش سود است زیرا در وقت باز پرداخت شبکه سود خود را میگیرد. هیچ چاره جز پناه بردن به الله متعال نداریم .

 • آدمین امروز یک کلیپ از دختری را دیدم که در اعتراض به بریدن گلوی گروگانها بدست وحشی های داعشی و اعتراض به بی تفاوتی رئیس جمهور حرف میزد. واقعا لذت برم. جهالت شما رو این نسل از روی زمین پاک خواند کرد. اینها میوه و ثمره همین دمکراسی نیمه ای است که در افغانستان امروز بنا شده. زنده باد افغانستان دمکراتیک که چراغ راه کشورهای همجوار هم خواهد شد.

 • بالاخره …
  نمیدونم نوشته های من اشتباها پاک شده یا مشکل دیگری هست؟ ولی یادآوری میکنم که اگر شما به همین منوال در هر کدام از سایتهای خبری کفار مطلب بنویسی امکان نداره اون رو حذف کنن. به هر حال تا همینجا هم که تونستی تحمل کنی باید بهت جایزه بدن.

 • کسانی اگر نوشته های من رو در وب لاگ شما خوانده باشند مطمئن هستم گواهی میکنند من اهل توهین نیستم. نمیدونم کدام گوشه نوشته من شما را خوش نیامده. ولی اگر حوصله میکردی در ادامه توضیحاتم مطلب را کامل میکرد. ولی چون دیگر کامل و دقیق یادم نیست چه نوشته بودم از یک موضوع جدید شروع میکنم که شاید به تیغ سانسور شما گیر نکند. من به مقدار خیلی زیادی خودم رو سانسور میکنم. اگر روزی بحث آزادی بدون نگرانی از سانسور داشته باشم آن وقت منطق من رو خواهی شناخت.

 • بنظر من این مطالبی که شما مینویسی خیلی جالب، و تخیلاتی اعجاب انگیز است ولی متاسفانه به این مطالب نمیشه علمی گفت. و اما تعریف آخرالزمان!! از نظر من چگونه است و کی اتفاق خواهد افتاد.
  متفکرین واقعی سه نظر در مورد آخرالزمان!! دارند. که همگی بر اساس پیش بینی در مورد آینده هوش مصنوعی و در کل تکنولوژی شکل میگیره. بطور مثال ری کروزویل اعتقاد داره که انسان در ماشین ادغام خواهد شد. و در نهایت روند تکامل بیولوژیک جای خود رو به تکامل سیلیکونی خواهد داد. یعنی تا حداکثر آخر قرن حاضر انسانهایی مثل ما اگر هم وجود داشته باشند شاید فقط برای از بین نرفتن نسل این گونه به تعداد محدود و در شرایط خاص نگه داری شوند.

 • چند سطر دیگر هم از آخرالزمان (: کروزویل بنویسم…
  دو سال پیش در یکی از کشورهای کفار یعنی فرانسه! اولین قلب مصنوعی با قابلیت کار درازمدت ساخته شد. اگر روزی در آینده من و شما مشکل قلبی پیدا کنیم امکان نصب یک قلب مکانیکی و قوی را خواهیم داشت. و همینطور ممکنه بعدها شما بخواهید اعضای دیگر بدن خود رو هم عوض کنید . این روند تا کجا پیش خواهد رفت؟ و تا چه مقدار تغییر هنوز میشه به شما انسان گفت؟ آیا خط قرمز مغز انسان است؟ ولی متاسفانه سلولهای مغزی هم بعد از اینکه سن انسان بالاتر رفت دیگر تکثیر نمیشوند پس بنابر این شما مجبور هستید که آن را هم کم کم با یک مغز سیلیکونی عوض کنید. این است نظر قسمتی از دانشمندان در اینکه چگونه انسان در ماشین ادغام میشود.

 • و اما خیلی ها از( جمله خودم) با کروزیل موافق نیستند. اونها میگن هوش مصنوعی بطور مستقل و موازی ما و با سرعت بسیار زیادی رشد میکنه و این هوش مصنوعی در قالب موجوداتی متحرک نسل انسان را از بین خواهد برد. و این روندی خیلی خطرناک است که از سالها پیش شروع شده و حتا اگر همین امروز هم بخواهیم این روند را متوقف کنیم غیر ممکن است. و اما گروه سوم معتقد هستند که انسانها خواهد توانست این موجودات هوشمند را کنترل کنند. که البته این گروه آخر خیلی در اقلیت هستند.
  بله این است تعریفی واقعی و علمی از آخرالزمان انسان.

 • حالا اگر سانسور نشه من توضیح میدم در مورد هوش مصنوعی و اینکه این چه موجودی است که انسان رو با آخرالزمان! میتونه برسونه. چطور ممکنه انسان چیزی درست کنه که از خودش با هوشتر باشه.و …
  شاید از اینکه به داعش وحشی گفتم بنظر شما توهین آمد و چند نوشته من رو حذف کردی؟ باشه از این به بعد مینویسم داعش متمدن!

پاسخی بگذارید