سیاست های جرمی متفرقه

10 نقطه ای که در باره لیبیای قذافی نمیدانستید!

نوشته شده توسط Hedayatullah Zaheb

مقصد ازین مقاله طرفداری از محمد قذافی نیست ولی بر علاوه که او یک شخص قدرت طلب و در بعضی جاها ظالم و در بسیار از مسایِل مشکلات خود را داشت لایق این نبود که توسط غربیان به جرم اینکه حرام بودن و غیر منصفانه بودن سیستم پولی جهان را درک کرده بود به طور فجیع کشته شود. او میخواست یک سیستم پولی اسلامی را در افریقا رایج نموده و این کار او برای غربیان سود خور قابل قبول نبود چون آنها میدانند که در سیستم پولی و مالی اسلامی جای برای سودخوران و سرقت قانونی سرمایه های مردم نیست. معمر محمد ابومنیار معروف به سرهنگ مُعَمَّر محمد قَذّافی سیاست‌مدارِ انقلابی و رییس شورای فرماندهی انقلاب لیبیا از سال ۱۹۶۹ تا ۱۹۷۷ و سپس برادر رهبر جماهیری عربی لیبی از ۱۹۷۷ تا ۲۰۱۱ بود. وی در اول سپتامبر سال ۱۹۶۹ میلادی با کودتایی آرام حکومت محمّد ادریس سنوسی، پادشاه وقت لیبی را سرنگون ساخت.  وی پس از کودتا، سیستم حکومتی لیبیا را بیشتر بر اساس قوانین اسلام طراحی کرده و از ۲۰۰۹ تا  ۲۰۱۰ رییس اتحادیه آفریقانیز بود.

 1. در لیبیا داشتن خانه حق هر انسان است

در کتاب سبز که نویسنده آن قذافی بود او نوشت " خانه ضروریات اولیه هر شخص و هر فامیل است پس مالک آن نباید دیگران باشد" کتاب سبز او فلسفه سیاسی اورا نشان میدهد که در سال 1975 به نشر رسیده و به حیث نصاب ملی باید توسط هر لیبیایی خوانده میشد.

115

 1. تحصیل و تداوی مجانی

در حکومت قذافی سیستم خدمات صحت عامه لیبیا یکی از بهترین سیستم خدمات صحی در سطح ممالک عربی و افریقایی بود. همچنان اگر کدام لیبیایی نمیتوانست به کدام رشته خاص تحصیلی و یا کدام خدمات صحی در داخل لیبیا دسترسی پیدا کند از پول دولت لیبیا به خارج از کشور فرستاده میشد.

 1. او بزرگترین پروژه آبیاری دنیا را کار کرد

بزرگترین پروژه آبیاری جهان یا بزرگترین دریای ساخته انسان برای این طرح شده بود که برای تمام لیبیایی ها در هر گوشه کشور شان آب فراهم سازد. این پروژه توسط دولت قذافی تمویل میشد و خودش این پروژه را هشتمین عجیبه جهان مینامید.

65

 1. زراعت مجانی

هر لیبیایی که میخواست از طریق زراعت و مالداری امرار معاش کند برایش خانه، زمین و تخم های زراعتی به طور مجانی داده میشد.

35

 1. یک پول اضافی برای هر مادر و طفل نوتولد

وقت یک زن لیبیایی ولادت میداد برای او و طفلش مبلغ 5000 دالر امریکایی پول داده میشد.

 1. برق مجانی

در حکومت قذافی هیچ لیبیایی بل برق را ندیده بود.

 1. نفت بسیار ارزان

در زمان حکومت قذافی پترول به 9 افغانی فی لیتر فروخته میشد.

 1. سطح تعلیم و تحصیل

قبل از قذافی 25  قیصد مردم لیبیا با سواد بودند که این سطح در زمان وی به 78 قیصد رسید و تنها 25 قیصد مردم لیبیا صاحب در جه تحصیلی عالی شدند.

Higher-education

 1. لیبیا دارای بانک دولتی بود

لیبیا یگانه کشور دنیا بود که بانک ملی اش کاملآّ دولتی بوده و سیستم پولی اش تنها توسط دولت لیبیا کنترول میشد. به این معنی که لیبیا میتوانست بدون اینکه از کدام کشور خارجی و یا کدام بانک بین المللی کشور خویش را قرضدار بسازد برای شهروندان خویش هر قدر میخواست قرض بدهد و چون ترس بازپرداخت نبود سود هم حرام اعلان شده بود.

 1. دینار اسلامی

از همه مهمتر اینکه او میخواست پول اسلامی ساخته شده از طلا را بنام دینار در تمام افریقا معرفی کند و این کار او میتوانست یک نقطه پایان به یکه تازی دالر امریکایی و سیستم اقتصادی بنا بر سود غربی-اسراییلی بگذارد. اگر این سیستم پولی معرفی میشد کشور های فقیر افریقایی از قرض های غربی ها و نظام های یک چشمه غربی-اسراییلی نجات میافتند.

8

حال شما بگویید آیا قذافی یک تروریست بود؟

این سوال برای یک خارجی بسیار آسان است جواب بدهد. ولی براین جواب درست باید به شهروندان لیبیایی مراجعه کنیم. حتی کسانیکه به خاطر چند دالر امریکایی اورا بیرحمانه کشتند از رژیم جدید دیموکراسی یک چشمه غربی-اسراییلی خوش نیستند مانند من و بسیاری ازهموطنان افغان من که برای این دموکراسی غربی-اسراییلی سالها کف زدیم برای حکومت های دست نشانده خوشی کردیم و برای شخصیت های قلابی رای دادیم.

برای معلومات بیشتر این فلم مستند را ببینید و اگر میخواهید موضوعات جالب مارا بخوانید از صفحه انترنتی ما همیشه دیدن کرده و صفحه فیسبوک مارا لایک بزنید.
فلم مستند در باره قذافی

در بارۀ نویسنده

Hedayatullah Zaheb

تبصره ها

 • اگر خدمت به جهان اسلام اگر خدمت به بشریت و اگر جلوگیری امت مسلمه از چنگ یهود ترور باشد پس مثل قذافی رحمه الله…و دیگر اشخاصی مدبر جهان نادان توروریست بگوید هیچ مشکل نیست…. حالا امریکا و یهود و انگلیس و همکرانش نگاه کنید چه قتل عام شروع کرده است…..

پاسخی بگذارید