اسلامی متفرقه

تاریخچه بنی اسرائیل از نگاه دین مبین اسلام (قسمت اول)

نوشته شده توسط نیکمل مزاری

منحیث نویسنده و تهیه کننده این مطلب لازم دانستم که در این شرایط امروزی و کشمکش های دنیا و چال و نیرنگهای امروزی کافران، یهودان و خصوصآ اسراییلی های فریبکار، منافق، تفرقه انداز، دروغگو  و متکبر برای شما عزیران در مورد اصلیت بنی اسرایل، تاریخ و سرمنشه زندگی ایشان و همچنان راجع به ظلم ، ستم و بقتل رسانیدن پیامبران الهی توسط آنها از نگاه  دین مبین اسلام و  عواقب آنها نظر به احکام و پیام های الله سبحان و تعالی معلومات ارایه بدارم تا از یک طرف آگاه باشیم و از طرف دیگر از فریب آنها دوستان و عزیزان خویش را با خبر بسازیم انشاالله.

خداوند(ج) (در سوره مایده آیت 70) در باره فریبکاری و ظلم بنی اسرایل چنین میفرماید.

1

ترجمه:   ما از بنی اسرائیل پیمان گرفتیم؛ و رسولانی به سوی آنها فرستادیم؛ (ولی) هر زمان پیامبری حکمی بر خلاف هوسها و دلخواه آنها می‌آورد، عده‌ای را تکذیب می‌کردند؛ و عده‌ای را می‌کشتند.

یادآوری:

این مطلب خیلی مهم و طولانی است میخواهم آنرا در چندین قسمت برای شما عزیزان بطور فشرده و با مفهوم درست برسانم.  امید که شما صبر داشته و از خیر خواندن آن برای دیگران نیز صدقه کنید.  

بنام خداوند نهایت مهربان

کلمه «بنی اسرائیل» ‏از دو کلمه «بنی» و «اسرائیل» تشکیل شده است. بنی (بنین) جمع «ابن» است که در لغت به معنای پسر آمده است، و استفاده از لغت «ابن» برای فرزند به این جهت است که پدرش یعنی اسحاق (ع) به حکم خداوند آنرا ارایه نموده است.  

اسرائیل: لغت  عبری (Hebrew) است که به صورت «اسرائین» و «اسرال» نیز آمده و لقب حضرت یعقوب بن اسحق (علیهما السلام) است.

در مورد معنای لغت اسرائیل گفته شده؛ «اسرائیل؛ همان یعقوب، فرزند اسحاق، پسر ابراهیم (علیهم ‏السلام) است. او مى گوید: «اسر» به معناى «عبد» و «ئیل» به معناى «الله» است، پس این کلمه مجموعاً معناى ‏‏«عبد الله»  یعنی بنده خدا را مى دهد.‏

بنی اسرائیل یکی از اقوامی است که دارای پیشینه نسبتاً طولانی و دارای فراز و فرودهای متعددی در طول تاریخ بوده که در قرآن کریم نیز به برخی از فرازهای برجسته و مهم زندگی این قوم به صورت مفصل اشاره شده است.

این قوم نسبت به سایر اقوام، افکاری خود برتربینی داشته و خود را از سایر اقوام برتر می داند چنانچه خداوند مهربان میفرماید .( سوره 45 ، آیت 16)

2

ترجمه:   ما بنی اسرائیل را کتاب (آسمانی) و حکومت و نبّوت بخشیدیم و از روزیهای پاکیزه به آنها عطا کردیم و آنان را بر جهانیان (و مردم عصر خویش) برتری بخشیدیم. همچنان ( سوره بقره آیت 47 ام) خداوند مهربان میفرماید.

3

ترجمه:   ای بنی اسرائیل! نعمتهایی را که به شما ارزانی داشتم به خاطر بیاورید؛ و (نیز به یاد آورید که) من، شما را بر جهانیان، برتری بخشیدم.

از جمله شخصیت های شاخص و برجسته بنی اسرائیل، می توان به انبیای بسیاری که در این قوم به نبوت برانگیخته شده اند، اشاره کرد مانند یعقوب، یوسف، ذکریا و موسی (علیه السلام).

قرآن کریم برای بنی اسرائیل صفات و خصوصیت‌ های متعددی برشمرده که از جمله مهم ترین این صفات می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

‏توقع بیجا؛‏ ابراز علاقه و گرایش به بت پرستی؛ عصیان و سرپیچی در مقابل پیامبران و دستورات الهی؛ دنیاگرایی و دلبستگی شدید به دنیا و مطامع دنیوی؛ مخالفت با احکام الهى؛ اعتقاد به ماده و حس؛ بى رحمى و سنگدلى؛ سکوت آنها در مقابل زشت کاری ها و اعمال منکر دیگران و …

4

ترجمه: ما به بنی اسرائیل در کتاب (تورات) اعلام کردیم که دوبار در زمین فساد خواهید کرد، و برتری‌جویی بزرگی خواهید نمود. (سوره السرا  آیت 4)

 خصوصیات یهود

الله تعالی در قرآن شریف (سوره بقره آیت 85 ام) راجع به ایمان ضیعف و بی عدالتی و کشتارهای قوم بنی اسرایل چنیین میفرماید.

5

ترجمه:   اما این شما هستید که یکدیگر را می‌کشید و جمعی از خودتان را از سرزمینشان بیرون می‌کنید؛ و در این گناه و تجاوز، به یکدیگر کمک می‌نمایید؛ (و اینها همه نقض پیمانی است که با خدا بسته‌اید) در حالی که اگر بعضی از آنها به صورت اسیران نزد شما آیند، فدیه می‌دهید و آنان را آزاد می‌سازید! با اینکه بیرون ساختن آنان بر شما حرام بود. آیا به بعضی از دستورات کتاب آسمانی ایمان می‌آورید، و به بعضی کافر می‌شوید؟! برای کسی از شما که این عمل (تبعیض در میان احکام و قوانین الهی) را انجام دهد، جز رسوایی در این جهان، چیزی نخواهد بود، و روز رستاخیز به شدیدترین عذابها گرفتار می‌شوند. و خداوند از آنچه انجام می‌دهید غافل نیست.

5-cthe-crossing-of-the-red-sea-rosselli-1024x636

6

ترجمه:   اینها همان کسانند که آخرت را به زندگی دنیا فروخته‌اند، از این رو عذاب آنها تخفیف داده نمی‌شود؛ و کسی آنها را یاری نخواهد کرد.

بنی اسرائیل در طول تاریخ دارای آثار و اقدامات تاریخی متعددی در زمینه های مختلف اجتماعی، سیاسی، نظامی و فرهنگی بوده است.

آمار بنی اسرائیل (یهودیان) در جهان، طبق سرشماری سال ۱۹۶۷ م، سیزده میلیون و هشتصد و سی و هفت هزار و پانصد نفر؛ در سال ۱۹۸۲ م، دوازده میلیون و نهصد و شصت و سه هزار و سیصد نفر و در سال ۱۹۹۲ م، دوازده میلیون و نهصد و سیزده هزار و هشتصد نفر بوده است. آمار غیر رسمی که در سال ۲۰۰۰ گفته شده است، کم‌تر از دوازده میلیون و نهصد هزار نفر؛ یعنی دارای یک سیر نزولی است.

‏‏نژادِ بنی اسرائیل

بنی اسرائیل (بنو اسرائیل)، نام قوم بسیار قدیمی و پراهمیت در تاریخ و اعتقادات دینی بشر است. پدرکلان آنها، حضرت ابراهیم (علیه السلام) است. بنا به گزارش های تاریخی، زادگاه او در «اورِکلدانیان» (بابل) بوده است. نژاد مردم آن منطقه نژاد سامی عبرانی است؛ لذا نژاد  آن حضرت نیز نژاد سامی که منتسب به سام فرزند حضرت نوح (علیه السلام) است، می باشد. بر این اساس نژاد بنی اسرائیل که از فرزندان آن حضرت(ع) هستند، سامی است.

muhammad-in-the-bible-part-1-8-638

ملّیت بنی اسرائیل

با توجه به این که حضرت ابراهیم (علیه السلام) پدرکلان حضرت یعقوب (اسرائیل) است، می توان گفت که ملیت بنی اسرائیل همان ملیت حضرت ابراهیم (علیه السلام) است.

زبان بنی اسرائیل

زبان حضرت ابراهیم (علیه السلام) سریانی و زبان حضرت یعقوب (اسرائیل)، عبری بوده است. مؤید این مطلب، روایتی از امام صادق (علیه السلام) است که می فرماید: «پنج نفر از انبیاء سریانى هستند: آدم، شیث، ادریس، نوح و ابراهیم (علیهم السلام) و زبان آدم زبان عربى بوده که آن زبان اهل بهشت است، امّا وقتى که آدم پروردگارش را عصیان کرد، پروردگار زبان او را به سریانى مبدّل نمود و پنج نفر از انبیاء عبرانى هستند: اسحاق، یعقوب، موسى، داود و عیسى (علیهم السلام) و پنج نفر ایشان از عرب هستند: هود، صالح، شعیب، اسماعیل و محمّد (علیهم السلام) و از پادشاهان دنیا دو نفر مؤمن و دو نفر کافر بودند، مؤمنان: ذو القرنین و سلیمان (علیهما السلام) و کافران: نمرود بن کوش بن کنعان و بخت النصر».

از این روایت به دست می آید که زبان بنی اسرائیل که فرزندان حضرت یعقوب (علیه السلام) هستند، زبان عبری است. البته این مطلب در متن های تاریخی هم وارد شده است. با توجه به اینکه همین اکنون نیز اسراییلی ها به زبان عبری تکلم می کنند، این خود می تواند مؤید این مطلب باشد.

دین بنی اسرائیل

بنی اسرائیل علاوه بر نسب خونی و نژادی دارای آیین خاص و کتاب ‌های مقدس و در مقابل سایر ادیان و مذاهب، پیرو دین مستقلی هستند، دین آنان «یهودیت» است. «یهود» اسمی است که بر اولاد حضرت ابراهیم (علیه السلام)، خصوصآ شاخه اسحاقی؛ یعنی فرزندان حضرت اسحاق اطلاق می‌شود. پس یهودی باید از نژاد اسحاق باشد و گر نه به او یهودی گفته نمی‌شود. با توجه به این امر، تفکیک بین تعریف یهودیت به عنوان یک دین و یهودیت به عنوان اصطلاح نژادی، سخت است.

قرآن کریم برای تفکیک بین نژاد یهودیان و آیین یهودیت از دو اصطلاح «یهود» و «بنی اسرائیل» استفاده می‌کند؛ به این صورت که هر گاه می‌خواهد از اولاد حضرت اسحاق نام ببرد و آنان را از جهت نژادی و قبیلوی مورد اشاره قرار دهد، از نام بنی اسرائیل استفاده می‌کند و هر گاه می‌خواهد از این افراد به عنوان پیروان یک مذهب نام ببرد، از اصطلاح «یهود» بیان میکند. بنابراین بر اساس فرموده قرآن دین بنی اسرائیل، دین یهودی است.

خداوند مهربان (سوره بقره آیت 87 ام) در باره کتاب بنی اسراییل میفرماید.

7

ترجمه:   ما به موسی کتاب (تورات) دادیم؛ و بعد از او، پیامبرانی پشت سر هم فرستادیم؛ و به عیسی بن مریم دلایل روشن دادیم؛ و او را به وسیله روح القدس تأیید کردیم. آیا چنین نیست که هر زمان، پیامبری چیزی بر خلاف هوای نفس شما آورد، در برابر او تکبر کردید (و از ایمان آوردن به او خودداری نمودید)؛ پس عده‌ای را تکذیب کرده، و جمعی را به قتل رساندید؟!

تصویری از پلان فعلی اسراییل!

fod5oj

در بارۀ نویسنده

نیکمل مزاری

انجنیر نیکمل مزاری فارغ انجنیری پوهنتون کابل با اشتراک در بالا تر از سی کنفرانس در سراسر دنیا، اروپا امریکا و آسیا.

1 Comment

پاسخی بگذارید